Kerning znaků: drobnost, o které skoro nikdo neví

22.04.2007, 19:32 | Počítače a technika

Takzvané prokládání (kerning) znakových párů je typografická finesa, která vyrovnává optickou vzdálenost mezi písmeny a napomáhá tak hezčí „sazbě“. Funkci umí MS Word i OpenOffice Writer, ale skoro nikdo o tom nemá ani tušení.

Stručně a jednoduše: zapnout tuto vlastnost není nic složitého a zlepšuje to vzhled dokumentu. Doporučuji tedy používat — například nastavit prokládání pro běžný styl textu (ve Wordu „Normální“) a aktualizovat výchozí šablonu, aby všechny nové dokumenty automaticky měly kerning zapnutý. (Totéž je vhodné i u nadpisů, kde to je vidět ještě víc, když jsou třeba kapitálky.)
Tady je vidět, jak se kerning projevuje. Velikost písma i mezery mezi písmeny jsou stejné. „Pouze“ je rozdíl ve vypnutém nebo zapnutém kerningu. Slovo „VLTAVA“ psané kapitálkami je pro tento účel optimální a nejčastěji používané, kvůli střídání A a V, které do sebe krásně zapadají. Rozdíl je patrný též u nepřirozeně vzdáleného velkého „K“ a následného písmene „e“. Nejpatrnější je samozřejmě rozdíl v celkové šířce textu :)
Ukázkový text se zapnutým a vypnutým kerningem párů

V MS Wordu (zde verze 2000) se nachází zapínátko kerningu pod políčkem „prokládání písem velikosti...“ v rámci vlastností písma stylu. (Každá novější verze to bude mít určitě schované trochu jinde, ale to už nemůžu ověřit, stačí hledat.)
Zapnutí kerningu u MS Wordu 2000

OpenOffice.org mají kerning určitě od verze 2.0. Zaškrtávací políčko se nachází v záložce Umístění u vlastností stylu nebo u přímého formátování vlastností písma.
Zapnutí kerningu u OpenOffice.org

Další informace jsou roztroušené všude možně po internetu, stačí vygooglit pojem „kerning“...

Četlo: 5075
pridej.cz

Komentáře#


1. gogo# | 25.04.07, 17:22

díky za návod:) tohle nám novák v ivt neříkal. vypadá to fakt líp


2. Hanička# | 26.04.07, 12:47 | http://hanicka.net | hanicka#hanicka.net

No ještě bych dodala, že daný font musí kerningové informace obsahovat jinak to je prakticky na nic :)

http://hanicka.net/kerning.png .... takhle to vypada v ms office se "spravným" skinem :o)


3. Brozkeff# | 26.04.07, 20:02

Samozřejmě ty informace musí obsahovat, já ani nepředpokládám, že by snad někdo na normální psaní používal nějaký amatérský obskurní font, co tyhle věci neobsahuje (i když nutno dodat, že ani většina těch Microsoftích fontů neobsahuje všechny kerningové páry pro znaky s nabodeníčky... korektní jsou pouze ty nové fonty co jsou u Windows Vista - ukázka)
„Správný“ skin se dá dosáhnout asi jen na „správném“ systému :) Navíc, Word 2000 na těch Win je nějaký divný i co se týče ovládacích prvků, které se nechtějí moc skinovat (jaktože má například celý systém kulatá tlačítka a Word má ta hnusná tradiční hranatá…?)


4. Hanička# | 30.04.07, 10:11 | http://hanicka.net | hanicka#hanicka.net

No musíš si přece koupit nejlépe poslední verze oppic neasi?


5. Pablick# | 02.05.07, 18:31 | http://pablick.blogspot.com | pavel.lisa#centrum.cz

Tak o tomhle jsem vážně nevěděl... Super tip :)
Haničce: Ten obrázek bych neřekl že je skin :P


Vložit nový komentář#

— Aby se komentář odeslal, políčka Jméno, Komentář a správná odpověď na antispamovou otázku musí být vyplněna!
— phpBB tagy ani jiné syntaxe tu nefungují, proto je nepoužívej – komentář jen bude plný balastu.