Další prima senzace

Novinky.cz a jejich katastrofické články

26.1.2005

Včera nám (nejen) server Novinky.cz přinesl zprávu, že jakýsi tým vědců kdesi v Anglii přišel na to, že do 10 let se spustí řetězová reakce změny zemského klimatu, způsobená údajně opět díky našemu skleníkovému efektu. Jak je u tohoto serveru obvyklé, zprávy se tváří vážně a seriózně, ale je to skrytý bulvár jako hrom.

Pozor pozor, konec světa je tu cobydup!

V článku se píše, že pokud okamžitě něco lidstvo neudělá, tak... a taky... a konec světa... a spousta obecných řečí de facto o ničem konkrétním. Ke konci je ještě zmínka o nedávném neštěstí v Asii, že za to můžou vykácené MANGOVNÍKY (podle Novinek), resp. Mangrove (skutečnost). Skoro jako vy tam ty chyby dávali schválně, aby okamžitě lidi rozpoustali flamewar, hodně psali do fóra a hodně se zobrazila reklama.

Třetí světová válka, kometa ve stylu Armaggedonu a nebo přílet Nibiru může klidně přijít ještě dřív než za 10 let, ale po sérii podobných apokalyptických předpovědí, které už padly mnohokrát, a stejně to všechno nakonec jenom vyšumělo (v 80.letech se taky tvrdilo, že do roku 2000 bude konec světa a vidíte, pořád ještě žijeme), už tomu skoro nikdo nevěří.

Ještě větší apokalypsa!

Co dělat, když si lidi z podobných předpovědí dělají srandu a nevěří jim? Vymyslet ještě katastrofičtější scénář než předtím! Jednoduché, ale účinné... každý se zase zamyslí stylem 'Na tom bude aspoň trošku pravdy, ne?'...

Přitom změny klimatu nemusí být vůbec způsobeny oxidem uhličitým, ale prostě tím, že se mění sklon zemské osy, zpomaluje se rotace Země a blíží se další doba ledová. Proč ne? Kdo říká, že my žijeme zrovna v tom prostředku meziledové doby? Proč by za 200 let nemohly být ledovce v Čechách?

Právo na informace?

Média nás čas od času masírují podobnými zprávami, my už jim ani nevěnujeme pozornost, a mezi tím nám těsně nad hlavou proletí půl kilometru velký asteroid (mám na mysli ten z roku 2003, kdy už se málem evakuovala severní polokoule). Veřejnosti se až dodatečně řekne, že 'kolem hlavy nám něco těsně proletělo'... Přitom kdyby se nepřesné údaje že nás za 2 dny čeká konec světa (a do poslední chvíle to tak opravdu vypadalo, nebýt fotek jednoho amatérského astronoma!) řekly veřejnosti a ta nebyla na podobné hoaxy zvyklá, vypukla by panika a následně třeba hospodářká krize... Možná je nakonec lepší, že existují takovéto apokalyptické články.

Chceš článek okomentovat?