Stévie sladká (Stevia Rebaudiana Bertoni, E960): přírodní sladidlo bez kalorií

10.09.2011, 22:53 | Svět, filosofie, politika...

Stévie sladká je velice užitečná trvalka, jejíž listy mají mimořádně sladkou chuť a lze je tak využívat jako sladidla bez kalorií a nežádoucích účinků komerčních umělých sladidel. Skvělá věc nejen pro diabetiky.

Stévie je rostlina obsahující látku steviosid. Ten má podobné účinky jako náhradní sladidla: (1) nemá kalorickou hodnotu, (2) subjektivní sladivost je 200–300× vyšší než u běžného cukru, tj. sacharózy.
Běžně se používá v Japonsku a dalších zemích mimo USA a EU v nápojích a dalších potravinách, místo umělých sladidla typu aspartam a spol.
Patrně vlivem lobby výrobců umělých sladidel i cukrového průmyslu do roku 2011 stále není steviosid schválený jako bezpečné aditivum v EU, byť konečně to vypadá, že se ledy pohnuly a ve Francii 6. září 2009 schválila francouzská ministerstva prodej steviového extraktu jako sladidla. (Tvrdí se, že při masovém pěstování stevie se z 1 ha vyextrahuje sladidlo ekvivalentní cukru z 10 ha cukrové řepy.) Dominantními sladidky nicméně stále zůstává buď cukr (sacharóza=sukróza), přezdívaný někdy jako "bílý jed", nebo umělá sladidla typu aspartam, některá zase se zcela jinými side-effekty...
Aktualizace 10.9.2011: Při své pouti Belgií jsem objevil v tamější prodejně zdravé výživy francouzský leták inzerující stévii oficiálně jako sladidlo. Ve Francii je stevia povolená asi 2 roky pod kódem E960, v současnosti (2011) dokonce finišují jednání na úrovni celé EU. Sken letáku: [přední strana] [zadní strana]

Extrakt stevie se u nás prodává pod názvem Sladký polibek a Steviana, oficiálně jsou ale tyto výrobky deklarovány jako ústní voda či kosmetikum, nikoli potravinářské aditivum (což to samozřejmě nebrání tak pro osobní potřebu použít, že).

Sušenou stévii lze u nás v různých bylinkárnách, etnobotanických eshopech a a prodejnách zdravé výživy, např.:
— v Bylinkárna Naturalis
— etnobotanický obchod Vegetalismus

Stejně tak si lze objednat přímo rostlinky a pěstovat si tenhle malý zázrak doma, některá zahradnictví stévii mají:
Zahradnictví Krulichovi
Subtropické zahradnictví Kruh
Zahradnictví Hortus Spes aj.
— V Brně mám zkušenost, že na Zelném trhu se nachází pár prodejců, co stevii nabízejí rovněž. Případně lze objednat i semena, 2.

Sušené nebo i čerstvé listí, stejně jako čisté extrakty lze používat v jídlech, chemicky je steviosid stabilní i při vysokých teplotách. Kromě toho má stévie i řadu dalších zdravotně prospěšných funkcí. V případě, že se pracuje s rostlinou ři jeho extraktem, a nikoli čistým steviosidem, je však třeba počítat s chuťovým ovlivněním výsledného produktu.

Podobně jako stevie, ale jinak, sladí i další rostlina, navýzaná Lipie sladká nebo též "Aztécký cukr" (Lippia dulcis). Rovněž ji lze sehnat v květinářstvích (nebo jak mám zkušenosti v Brně - u některých prodejců na Zelném trhu).

P.S. V roce 2007, kdy vznikla původní verze tohoto článku, jsem ohledně stévie psal na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Pro zajímavost zde publikuji jejich odpověď:

Dobry den,
obratil jste se na nas s dotazem ohledne stevie. Stevie se povazuje za potravinu noveho typu (dale PNT). Potravinami nebo slozkami potravin noveho typu se rozumi potraviny nebo slozky vyrobene a uvedene do obehu v souladu s Cl. 1 narizeni Evropskeho parlamentu a Rady (ES) c. 258/97). Schvalovaci rezim pro potraviny noveho typu je v CR shodny s rezimem v EU. Ridi se doporucenim EK č. 97/618/ES [10].
Evropske predpisy lze dohledat na: http://eur-lex.europa.eu/cs/index.htm
Ze zakona c. 110/1997 Sb. vyplyva, ze Ministerstvo zdravotnictvi muze vyhlaskou urcit potraviny a suroviny noveho typu, schvalene k uvadeni do obehu v zemich Evropskych spolecenstvi, vcetne podminek jejich uvadeni do obehu, a potraviny a suroviny noveho typu, jejichz uvedení do obehu bylo v zemich Evropskych spolecenstvi zakazano, jestlize Ceska republika obdrzi k tomuto potrebne podklady od organu Evropskych spolecenstvi. (CR totiz schvalila nektere potraviny, ktere jsou v EU zakazane). Stevie bohuzel patri mezi neschvalene PNT v EU (Rozhodnuti 2000/196/EC [12] o neschválení PNT vyrobených z rostliny Stevia rebaudiana Bertoni). Pouzivani stevie jako sladidla neni u nas povoleno a neni povoleno v ramci celeho ES, protoze jeste nebyla zhodnocena jeho bezpecnost pro pouzivani v potravinach. V CR ani v EU neni povolen jako náhradní sladidlo Steviosid – glykosid extrahovaný z listů rostliny Stevia rebaudiana Bertoni. Hodnota ADI nebyla dosud stanovena, i kdyz se pouziva v Japonsku a jinych zemich. Vice informaci o tom, proc neni tato rostlina schvalena viz dokument "Potraviny nového typu" Vedeckeho vyboru pro potraviny na adrese: http://www.chpr.szu.cz/vedvybor/dokumenty/studie/pnt_2003_4_deklas.pdf
(V tomto dokumentu najdete uplne vsechno ohledne schvalovani a odkazy na predpisy)
S pozdravem a pranim pekneho dne Mgr. Pavla Buresova
SZPI - Oddeleni komunikace

Četlo: 159397
pridej.cz

Komentáře#


1. Lith# | 20.10.07, 09:12

To je jen další důkaz toho, že kdo má prachy, ten jede. A kdyby šlo jen o sladidla... Někdy mi to tu připadá fakt bezvýchodný ^_^


2. Kleio# | 21.10.07, 18:33

Já stejně nejradši medík. ^_^


3. Jarka7# | 08.11.07, 16:53 | j.teplikova#bvx.cz
Steviana: 100% zahuštěný extrakt ze stevie

V posledních týdnech-po velkých peripetiích-jsme na náš trh dostali výrobek "Steviana", 100% přírodní zahuštěný extrakt bez konzervantů z natě stevie. Je nabízen ve skleněné tmavé lahvičce s kapátkem. Extrakt obsahuje chlorofyl z listů rostlin.Název je ochráněn ochran. známkou "STEVIANA".
Steviana je nabízena v kamenných obchodech - Zelené lékárny, prodejny zdravé výživy a v klasických lékárnách. Bohužel je opět evidována jako kosmetikum.Cena cca 120,-Kč /25 ml, sladivost 1 kapka = 1 mokka kostka cukru. Trvanlivost: 18 měsíců, země původu SR. Informovaní čtenáři již budou vědět, pod čím sladidlo hledat.

Více o Stevianě viz můj: http://jaruna7.bloguje.cz, ve kterém se snažím představit i další poklady, které nabízí příroda. Budu se na Vás těšit.
Děkuji, že jsem mohla tuto informaci zde vložit. Přeji hezký podzim a krásné vánoční svátky, recepty na cukroví se Stevianou uvádím na výše uvedeném blogu. Vaše J.T.

Příspěvek upravil brozkeff, 8.11.2007 18:49


4. Jarka7# | 17.11.07, 18:41 | j.teplikova#bvx.cz

Seznam prodejen kde již "Stevianu" prodávají.


5. Chorche# | 28.11.07, 12:23 | chorche#tiscali.cz

Asi tady budu za zlouna, ale minulej tejden sem koupil jedno balení Steviany na vyzkoušení. A moje závěry ? V lahvičce je asi 300-400 kapek. Na jakýs - takýs "oslazení" litrový konvice s čajem je třeba minimálně 40ti kapek. Z toho vyplívá, že lahvičkou osladim necelých 10 konvic s čajem... Za cenu 120 Kč nic moc... Když k tomu přidám hodně výraznou pachuť a fakt, že čaj opravdu neni sladkej (ale spíš nasládlej s pachutí) tak považuju Stevianu za propadák... Předtim jsem zkoušel stéviovej výrobek s názvem Sladký polibek, byl v prášku a pixlička za nějakejch 140 korun vydržela přes měsíc - tzn. minimálně 3x tak dlouho než vydrží Steviana. Navíc pachuť nebyla u Polibku tak výrazná jako u Steviany a dala se skousnout - i když s cukrem se to srovnávat nedá. Řeknu to takle - hledal sem nějakou alternativu k cukru, ale obávám se, že Stévie byť může bejt jakkoli zdravá prostě chuťově cukr nemůže nahradit. A teď mně kamenujte :-D


6. Brozkeff# | 28.11.07, 16:17
Chorche

Díky za příspěvek, naopak myslím, že tohle je přesně to, co tu chybělo.
Sám jsem neměl tu čest vyzkoušet ani jeden z přípravků, mám pouze čistou sušenou stevii, takže jsem rád (a možná další čtenáři budou rovněž) za takové postřehy. Doposud tu ty komentáře byly spíše „PR“ než zkušenosti uživatelů.

Jinak i z té sušené stevie potvrzuji, že jako taková je to sice sladká rostlina, ale s výraznou specifickou chutí, která chuť takového čaje dost brutálně změní. Takže ano, pokud nebude existovat rafinovaná varianta toho steviosidu, tak se té „pachuti“ rostliny asi nezbavíme :) rafinací ale zase přijdeme o potenciální zdravotní účinky, no takže „babo raď“ co je lepší, že ;-)


7. Jarka7# | 12.12.07, 12:12 | j.teplikova#bvx.cz

Dovolím si reagovat na příspěvek s nickem Chorche.Každý názor mne velmi zajímá a děkuji za něj.
Steviosidy ze Stévie rebaudiany jsou chuťově charakteristické a v žádném případě je nelze srovnávat s řepným či jiným cukrem. Je to jen alternativa. Sladivost čehokoli je velmi subjektivní parametr. Co je pro někoho přeslazené, to druhému připadá jako málo sladké. Každý má rád něco jiného.Pokud používáte běžný cukr a nemáte zdravotní problémy, pak je volba slazení na Vás. Vyberte, co Vám chutná, to jistě děláte. Steviana je zaměřena jinam. Extrakt byl při zpracování co nejméně chemicky upravován, nejen z důvodu zachování všech extrahovaných látek, také vzhledem k ceně suroviny, která u nás neroste.Pochází z Jižní Ameriky.


8. Chorche# | 07.01.08, 16:08

Jarko, otázka potom je, k čemu teda Steviana je. Pakliže to má bejt kloktadlo a pakliže bude mít nějakej vliv na zdraví zubů nebo dásní tak je to OK. Pakliže to ale budete prodávat jako sladidlo, tak se od toho očekává, že to bude sladit. Ale Steviana bohužel nesladí. Respektive sladí, ale poněkud špatně (je potřeba hodně kapek než se sladkost projeví) a hlavně má výraznou pachuť, která totálně rozbije chuť toho co sladím. Mě osobně cukr nijak dramaticky nevadí, ale chtěl sem udělat něco pro svoje zdraví. Proto sem zaexperimentoval se Stévií. Zkoušel sem samotnou kytku, ale ta byla úplně k ničemu (dostat z těch listů něco do čaje kromě pachuti prakticky bez šance), zkoušel sem Sladkej polibek s jistým úspěchem a zkoušel Stevianu s výše napsanou zkušeností. Momentálně sem ve stádiu, že sem našel takovou jakš takš optimální (řekněme spíš zkousnutelnou variantu) a to tak že na konvici čaje (cca 1 litr) dám tři odměrky Sladkýho polibku a tři žičky cukru. Pachuť neni tak výrazná - cukr jí zřejmě rozbije a je to celkem sladký.


9. Brozkeff# | 07.01.08, 20:13

Jen přidám své zkušenosti ... stevii jsem zkoušel pouze sušenou (z Bylinkárny, do čaje, chuťově specifická, ale pro mě celkem příjemná (ačkoli chuť čaje se stává "stéviovou").
Faktem je, že čaj normálně nesladím vůbec a tak tenhle problém nemusím řešit :)


10. Verunka# | 06.02.08, 06:49

Ja mam se Stevii velice dobre zkusenosti. Ziju v USA a stevii si tu mohu koupit pouze v obchodech se zdravou vyzivou a to jako pouze dietni doplnek, prodava se tady i v baleni jako normalni cukr a jsem s ni hodne spokojena.Taky me mrzi,ze ji tady lidi vlastne vubec neznaji. Jenom se tu cpou umelymi sladidly a mysli si,ze je to ok!! no jo,kdyz jim to tam "ze zhora" potrvdi,ze je to zdravy!!!Tady v USA ma nejvetsi roli potravinarsky a farmaceuticky prumysl,ani se vlastne nedivim, proc je tolik lidi tady nemocnych,vetsi vyskyt cukrovky,rakoviny,rodi se vice autistickych deti, psychicke potize...lidi jsou tady zavisli na praskach,ktery jim strkaji doktori,protoze se citi spatne atd,atd....to uz by bylo asi na jiny tema. Nemyslim si,ze to ma vsechno za nasledek umela sladidla,ale trosicku tomu dopomahaji. Navic tady se umela sladidla vyuzivaji pomerne dlouho, tak od 80 let, coz u nas nebylo tak rozsirene. Je spatne, ze se my lidi nemuzeme rozhodnot sami,co pouzivat a co ne...snad to jednou v cecach povoleji..ale moc tomu neverim!!


11. janeti# | 09.02.08, 00:59 | hojama#centrum.cz

Dnes jsem si koupila taky tu slavnou stévii jako extrakt a moc nadšená teda nejsem.Sladivost fakt nic moc do malého kafe 4 kapky.Chtěla jsem ji použít hlavně do nějakého moučníku ve spojení s celozrnou moukou ale ať hledám jak chci žádný recept jsem nenašla.Jen na vánoční cukroví navíc tak výmluvně napsaný,že z toho teda moudrá nejsem.Nemá někdo nějaký receptík.Hlavně né tipu "místo sorbitu stévii".Bez poměru!Děkuji


12. lenkapatch# | 10.02.08, 09:34 | lenkapatchwork#seznam.cz

Zdravím,
chci se taky přidat do diskuse o Stévii se svými zkušenostmi. Jako první pokus jsem si koupila rostlinu, sladivost byla dost slabá a na výraznou pachuť jsem si nezvykla, jako další jsem vyzkoušela "Stevianu" a přidávám se k názoru že jako sladidlo se to opravdu brát nedá, pachuť je opravdu velmi výrazná a cena v poměru k výkonu je závratná.
Už jsem chtěla pokusy se Stévií vzdát když jsem na netu padla na "Sladký polibek" a z něj jsem nečekaně opravdu nadšená. Pachuť téměř žádná (pokud prášek přelijete horkou vodou aby se dobře rozpustil tak vůbec žádná), sladí opravdu hodně a sladká chuť vydrží dlouho v ústech. Navíc dodržuji redukční dietu a od té doby co sladím práškovou Stévií jsou výsledky nepoměrně lepší. L.


13. Viktor# | 10.02.08, 18:01 | stevia3#gmail.com

Je otázne či s Potravinovej komisii EÚ sú odborníci, alebo úradníci. Táto komisia už 10 rokov blokuje registrácie stévie ako nekalorického sladidla. Dokonca v USA už vymysleli ako z patovej situácie vybruslit - použili extrakt zo stévie ako kozmetikum. Máte pravdu kto má peniaze ten vládne. Celá moja rodina tu "kozmetiku" používa už 15 rokov a veselo si žije. Sladký polibek ale nieje extrakt z listov. Je to čistý rebaudiozid A. Chuťovo sa Steviana a Sladký polibek porovnávať nedajú - jedno je čistá chemikália a to druhé extrakt z listov zo všetkým čo prejde do vodného roztoku. Ale obsahuje aj flavonoidy, vitamíny a iné "dobré" zlúčeniny. Ale aj horké taníny a tiež steviozid, ktorý je mierne horký.


14. Ladislava Matyšťáková# | 11.03.08, 10:10 | Matystakova.L#seznam.cz

Konečně se dočkám a budu mlsat bez přísunu kalorií a bez jedovatého cukru všechny zdravím Laďka


15. jirka# | 11.03.08, 10:40 | firous#centrum.cz

Sladký polibek je výborný,pouze práškova forma je náročnější na dávkování.To by měly vyřešit tabletky.


16. martan007# | 11.03.08, 10:49

Vyzkouseli jsme sladky polibek a muzu rict ze s nim sladime denne. Ja rad sladim vice a i tak se zda ze nam ta krabicka vydrzi cely rok (pro 2). Takova specificka prichut je pri slazeni stevii citit, ale jen kdyz se na to soustredim - neni to nic co by me narusovalo pozitek ze sladke chuti. Ted chci vyzkouset ty tablety, ktere se udajne jiz budou prodavat.


17. jana jabůrková# | 11.03.08, 11:13 | jana.jaburkova#nova.cz

Zakoupila jsem Stevii prášek. Zatím se s ním učíme zacházet. Když dám do čaje a čaj pijeme hned, nic nevadí. Pokud pijeme po delší době, trochu "pachuť zaznamenávám. To samé v tvarohu. Ale určitě je zajímavější než jakákoliv umělá sladidla. Ale určitě si letos seženu bylinku a zkusím vypěstovat. Děkuji a těším se na další informace.


18. JUDr. Josef Bína# | 11.03.08, 12:00 | josef.binaJUDr#seznam.cz

Také používám prášek Stevii. Jsem s ním spokojený. Nemám ale recepty jaké množství dát třeba na 1 kg mouky při pečení buchet a jiných cukrovinek nebo i ovocných knedlíků.


19. Petra# | 11.03.08, 12:04

Stevie je fajn, akorát je potřeba ji umět používat. Sušenou bylinku jsem vyzkoušela, ale byla pro mě pro svou pachuť naprosto nepoužitelná. Takže jsem na základě diskuzí na webu zvolila Sladký polibek, který mě svou sladkostí příjemně překvapil. Přestože je mnohem lepší než sušená bylinka, používám ji stejně pouze na pečení buchet, do kterých přidávám hodně skořice, vanilky a karobu, abych tu zvláštní příchut zamaskovala. Takže moje zkušenost je pozitivní, ale je potřeba velmi přesně odhadnou množství (nepřesladit) a něčím dalším výrazným zamaskovat tu "trochu divnou" příchuť.


20. Marco Polo# | 11.03.08, 13:16 | tonynovak#quick.cz

Stevii jsem ochutnal v kombinaci s kopřivovým nápojem, který čistí organismus na jaře.
Recept : 2 hrsti čerstvých kopřiv + 0,5 litru vody + pár kapek z
citronu rozmixovat a přecedit. Dochutit stévií. Na zdraví.


21. koralina# | 11.03.08, 14:35 | koralina#seznam.cz

dobrý den máma si koupila sladký polibek na slazení ale moc nadšená z toho nebyla,nejdříve jo doporučil jí to kamarád a zkusila to u něj a hned si to objednala přes internet ale od té doby co to má tak z lahvičky skoro neubylo,protože nesnese pachut sladidla,je to teda lepší než třeba aspartan a jiná sladidla ale stejně to není ono tak začala sladit třtinovým cukrem(taky zdravější alternativa


22. Pavla# | 11.03.08, 16:59 | pavla.nedvedicka

Zdravím všechny,co používají místo cukru sladký polibek.Ráda se s vámi podělím o svoje zkušenosti.Sladký polibek,používá celá moje rodina.Já proto,abych zhodila.Manžel,protože má cukrovku- sladkým polibkem si může osladit zdravě cokoli.A nejvíc ho využívá můj syn.Je celiatik,intolerantní na mléko a cukr mu způsoboval bolení bříška a proto málo jedl.Co jsem mu začala dávat sladký polibek,začal jíst o dvě jídla denně víc. Nejpodstatnější je to ,že ho už tak často nebolí bříško.Jsem moc ráda,že jsem náhodou natrefila na přípravek ze stévie SLADKÝ POLIBEK a vřele ho každému doporučuji.Tímto způsobem chci poděkovat panu Kempovy za ochotu , vřelost , rychlost doručení sladkého polibku.DĚKUJI


23. BuJaros# | 11.03.08, 20:10

Zdravím Vás všechny. Stévií a jejími účinky se zabývám již 3 roky.
Sladký Polibek byl v kapací verzi dosti oblíben, i když má určitý ,,jiný nádech\", než cukr. Ale hlavně nemá žádné karcinogenní a vedlejší účinky, jako některé z umělých sladidel. Prášek je nejvhodnější verzí pro pečení sladkostí - je na každém, jak sladký zákusek potřebuje vyrobit - proto k doporučeném dávkování /1dávkovací naběračka = 1 kostka cukru/ mám výhrady: sladivost je o mnoho větší! Dávkování tedy ,,na špičku nože\" je, myslím si, nejvhodnějším způsobem slazení.
Při pěstování rostlinky nemějte na jaře strach, že rostlinka ,,uschla\".
Trvá jí to déle, ale většinou začne znovu velmi dobře růst. Někdo lístky suší, někdo mrazí, jiný používá čerstvou verzi. Každému vyhovuje něco jiného.
Každopádně jsem velmi rád, že je na našem trhu existuje něco, co zpříjemní v co nejzdravější verzi lidem, kteří nesmějí z jakéhokoliv důvodu cukr, jejich beztak již zkombinovaný život.


24. Pavel4# | 11.03.08, 20:12 | srb4#seznam.cz

Stevie jako prášek je faj pro nás cukrovkáře s vyšší váhou.Nicméně v zimě se nám osvědčila i jako sladidlo dětem do vymačkaného citronu s trochou vody. Stévii zdar!!!


25. Lofo# | 11.03.08, 22:44 | jirka#lof.cz

Ahoj vsichni,rad bych se take podelil o prispevek o teto vzacne bylince zvane Stevie.Jsem s ni maximalne spokojeny a to i pres to,ze nejsem diabetik,doporucuji tuto bylinku vsem,ktere potkam a mluvim o ni jako o malem zazraku.Je na skromnosti kazdeho z tech ,kteri maji diabetes ci zdravych lidi,ktere to zaujme.Zjistil jsem,ze se tato bylinka da pridavat k ostatnim bylinam do smesi a nema to chybu.Cekam uz jen na to spravne obdobi kdy si budu moci objednat novou rostlinu a pestovat ji,jelikoz jsem vsechny dal tem,kteri ji potrebuji.Abych se priznal nesoustredim se u piti caju az tak na chut,jako na ucinky,ktere tyto cajove smesi s sebou nesou. Zkousel jsem si i s roztokem ze Stevie čistit zuby a byl jsem prkvapeny,ze opravdu peni a je po ni prijemne sladka chut v ustech i bez predsudku toho,ze ze sladkeho se kazi zuby.Dedecek si do roztoku ze Stevie pravidelne uklada svuj nahradni chrup na noc.A proto Stevii ZDAR!!!


26. Mária Švarcová# | 11.03.08, 22:45 | m.svarcova#volny.cz

Před časem jsem si objednala obě formy Sladkého polibku, tedy práškovou i tekutou. Kapky byly příjemné, ale brzy se začaly usazovat na kapátku krystalky (vysrážený prášek), což částečně i esteticky tento výrobek znehotilo. Zato práškový Sladký polibek nemá chybu. Sladíme tím všechny nápoje naší mamce, která má diabetes a je po cévní příhodě. Jsem ráda, že se připravuje tabletová forma tohoto sladidla, dávkování bude jednodušší a přesnější. Díky.


27. Ludmila# | 13.03.08, 13:51 | net34#tiscali.cz

Objednala jsem si na zkoušku jedno balení Sladkého polibku. Jsem s ním velice spokojená, sladivost je opravdu velká a chuť téměř identická s bílým cukrem. Používám ho asi tři týdny a spotřebovala jsem asi tak polovinu obsahu. Nejsem diabetička, ale hlídám si kalorie a co ještě víc - zdraví. Je to ideální produkt pro všechny, kdo se neumí nebo nechtějí vzdát sladké chuti. Uvítala bych i recepty se Sladkým polibkem. Též se těším na tabletkové balení.


28. olda# | 15.03.08, 16:49 | osejna#centrum.cz

Sladký polibek jsem začal používat cca před 2 lety. Nejpřijatelnější je v práškové podobě a sladím s ním, co se dá. Rostlinu jsem si pořídil také, ale zde se musím přiznat, že jsem byl zklamán. Jak v zelené, tak i v sušené podobě jsem nedocílil přijatelného oslazení. Pokud by se podařilo získat "sladký polibek" v podobě tablet, nabídku uvítám.


29. Zieba# | 17.03.08, 12:45 | zieba#remus-plze.cz

Já jsem si na zkoušku objednal dvě balení stevie sladký polibek na www.sladkypolibek.cz a sladím s tím již 5 měsíců kávu a jsem velmi spokojen, navíc jsem silně omezil krvácivost dásní.


30. mishena# | 17.03.08, 14:23 | mishena#post.sk

Objevila jsem slovenskou stranku www.zelenycukr.cz je to o stevii a tam slibuji nove vyrobky ze stevie, snad bude k dispozici i neco jineho, nez pouze Sladky polibek ci Steviana...uvidime


31. Hanka# | 18.03.08, 09:57

Já si nemoho pomoc, ale pachuť cítím í v prášku Sladký polibek: sladit tím nelze ani nápoje, ani potraviny. Každopádně denně vipiju špetku prášku s vodou a uprailo se mi trávení. Takže na slazení nepoužitelné, ale na trávení je to zdravé.


32. bylinkář petr# | 19.03.08, 18:10 | http://www.volny.cz/ajurveda | ajurveda#volny.cz

zdravím všechny mlsouny!:-)já používám Sladký polibek od jedné Brněnské firmy,dobře se to dávkuje,aby to chutově napodobilo třeba demereru tak trošku pisolím,jinak je to excelentní na problémy s candidou,plísněmi a dysbiozou,pro většinu pacientů je trochu problém se uplně zbavit cukru zvlášt v nápojích v akutní fázi,co se týká chuti s karobem,kakaem,nebo čerstvým zázvorem NO PROBLEM,pořád lepší než se pomalu trávit umělými sladidly...


33. zuzmama# | 20.03.08, 08:41 | zuzmama#zoznam.sk

Dobrý deň, moje skúseností ohladom sladkého polibku sú pozitívne. Steviou som sladile aj v tehotenstve a ked potrebujem niečo osladiť teraz svojmu 3 rocnému dieťaťu - napr. puding, tak používam steviu. Teším sa na jej tabletovú formu, nakolko sa mi to zdá praktická verzia napr. pri cestovaní.( nepríjemné rozliať steviu medzi veci :) )
Ludia v mojom okolí sú so sladkým polibkom spokojní, nájdu sa aj takí, ktorý so steviou majú problém ale tí majú problém so vsetkým :))) pekný deň a dobré zdravie ::))


34. Světlana# | 21.03.08, 07:34

Stevie a výrobky z nich chutnají každému člověku jinak. Mně například chutnají sladce, ale manžel sladkou chuť stevie necítí a vnímá ji jako hořkokyselou. Dcera je vnímá taky hořkokysele jako manžel, ale sy ji stejně jako já vnímá sladce. Každý máme asi jinak uspořádané chuťové buňky na jazyku a proto stevie někomu chutná a někomu ne.


35. Alena# | 21.03.08, 21:47

Vyzkoušeli jsme doma jak Stevianu, tak Sladký polibek a to jak prášek, tak kapky. Se Stevianou nejsme spokojeni, nemáme pocit, že by měla pachuť, jak se tu píše, ale přijde nám, že proti sladkému polibku téměř nesladí. Co se týče sladivosti Sladkého polibku, syn s ním sladí hlavně čaj a sladíme s ním i veškeré sladké pečivo s tím, že jak do čaje, tak do pečiva přidáváme kromě Sladkého polibku i malé množství cukru. Neumíme to pořádně vysvětlit, ale cukr to jakoby ochutí cukrem a Sladký polibek dosladí. Protože syn pije velké množství čaje, už jsme od podzimu spotřebovali opravdu velké množství Sladkého polibku a jsme s ním spokojeni, ale jak píši, každý si na to musí tak nějak přijít sám, jak mu používání polibku nejlépe vyhovuje. Nám opravdu pomáhá to použití malého množství cukru. Zkuste to.


36. Petr# | 23.03.08, 03:01 | http://www.bylinkarna.cz | bylinkarna#email.cz

sušená stévie k dostání v Bylinkárně mimo spousty dalších zajímavých kytiček:) http://www.bylinkarna.cz


37. David# | 23.03.08, 19:33 | david.bacak#seznam.cz

Dobrý den, mám radost, že se připravuje sladký polibek v tabletách. Používám sladký polibek pouze na slazení kávy a čaje, a jestli bude dávkování tablet "zmáčknu a vypadne tableta" bude to praktické i na cesty. V případě sladkého polibku v prášku se balení a dávkování na cesty moc nehodí a člověk je nucen sladit cukrem.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se podílejí na propagaci a šíření stévie a doufám, že se dokáže prosadit stévii i v produktech ve kterých se zatím používají sladidla umělá.


38. Alena# | 23.03.08, 20:23 | hebronova#tiscali.cz

Dobrý den,vyzkoušela jsem sušenou stevii a jsem velmi spokojená.
Používáme jí hlavně při slazení čaje a jestli bude v tabletách,tak to bude opravdu velmi praktické. Už se těším.


39. Sára# | 25.03.08, 11:27 | sarah.havlicek#volny.cz

Krásný sladký den,
nejsem právě z lidí, kteří se bez sladkého neobejdou (vím, zní to trochu jako sci-fi, ale je to pravda). Za sladké považuji mrkev, jablko, švestku apod. Stejně, ale jednou za čas dostanu na sladké chuť, a potom sáhnu po Stevii. Sladím si s ní občas i čaj. Je výborná! Takže Stevii zdrar! Vaše Sára


40. Aja# | 28.03.08, 17:20

Mě se prášková Stévie (jinou jsem nezkoušela a zkoušet nebudu) neosvěčila. Má divnou pachuť, i když menší než různá umělá sladidla.
Přesto mám při použití stále stejný pocit - chuť čaje je "přebitá" a ještě když piju více najednou mám pocit, že mě paradoxně nápoj vysušuje. Byl u mě kamarád a po vypití konvice čaje (a to jsem tam dala jen jedinou odměrku)si řekl o obyčejnou vodu, protože měl stejný pocit jako já - že je vysušený. Takže "suchý čaj" už nevařím.


41. Pavel Honců# | 28.03.08, 19:14 | pavelhoncu#volny.cz

Dobrý den, i já jsem již vyzkoušel stevii v různých variantách do různých nápojů. Sušené listy lze dobře použít do ovocných čajů, u ostatních nápojů podstatně mění chuť. Proto jsem si objednal Sladký polibek v prášku a ten je mnohem příjemnější.Sladím s ním i kávu s mlékem (ale chuť je opravdu trošku jiná - čas od času se vrátím k cukru). Výborný je do grogu!


42. Ivan M# | 04.04.08, 08:36 | ivan.maresovi#seznam.cz

Používáme sladký polibek již 3 měsíce jsme s ním maximálně spokojeni.Tabletky vítáme,už se na ně těšíme. Doporučujeme všem ,je to mnohem lepší i levnější než umělá sladidla. Zdravíme sladce


43. Hanna17# | 04.04.08, 21:15 | Hanna17#email.cz

Používám Sladký polibek několik měsíců, jsem moc spokojená, denně sladím čaj, dávkování se musí vychytat. Na "jinak" sladkou chuť si lze zvyknout, určitě lepší než umělá sladidla... S rostlinkou Stevie mám též zkušenost, ale pohodlnější je prášek, a tablety určitě přivítám, bude to rozhodně praktické.


44. Simča# | 23.04.08, 06:57 | stefkova#suas.cz

Používám stévii v prášku od listopadu 2007 na slazení čaje a jsem s ní spokojená, do kávy mi nechutná, připadá mi, že změní její chuť. Teď jsem si objednala i rostlinku, tak uvidím. Tabletky určitě přivítám, tedy pokud budou mít chuť a sladivost jako stévie v prášku.


45. Hana# | 28.04.08, 10:37 | tacchinka#seznam.cz

Stévii jsem dostala jako rostlinu teprve nedávno.Je pravda, že jsem zvyklá na bylinkové čaje a normálně nesladím vůbec.V truhlících pěstuji ještě mátu, meduňku, šalvěj. V kombinaci se zeleným nebo bílým čajem a čerstvými lístky bylin včetně stévie se dají připravit velice chutné čaje.Když pak přidáte ještě šťávu z citronu, dostanete velice chutný a osvěžující nápoj, který se může pít po celý den a je výborný i studený.


46. Bohumila# | 14.05.08, 15:11 | trnkas#volny.cz

O stévii jsem se dočetla vloni a hned v listopadi jsem si 3 rostlinky objednala. Došy mi před měsícem v bezvadném stavu. Jenže jakoby ani nerostly, denně několik lístků sežloutne a uschne. Stojí v bytě na vých. okně lehce odstíněná světlou záclonkou. Zalévám každý 3. - 4. den, 1x slabě přihnojena. Bojím se, že zahyne. Nemá někdo, prosím, zkušenosti, co dělám špatně?


47. Jana# | 27.05.08, 16:30

Pro Bohumilu: Už jsi se obrátila na prodejce? Pokud stevia ještě žije, tak na tvém popisu je nápadné, že kytička je lehce odstíněna. Co jsem já četla, tak má být naopak v teple a na slunci, pravidelně zalévat, tj. asi každý den nebo každý druhý den.


48. lm.monty# | 20.06.08, 20:29 | lm.monty#seznam.cz

stévie je vynikající přírodní sladidlo.
až po čase jsem jim přišel na chut je třeba vydržet a hned to nevzdávat. první rostlnnky jsem dostal od kamádky Marušky a patří ji muj velký dík.
všem přátelum tuto rostlinu vřele doporučuji a přeji mnoho uspěchu s jejím pěstováním. Monty.


49. Niki# | 19.09.08, 18:55

V podstatě má Chorche pravdu. Steviana je asi 20% extrakt z listů s pbsahem asin 1,5 sumy steviozidů čoš odpovídá asi 400 g cukru. Potom jak píšete, že je tam asi 400 kvapek tak 1 kvapka odpovídá asi 1 g cukru. Skuste zjistit sušinu. Pokud je menší než 20% dosanete odpověď na svoji otázku na sladivost. Pachuť je závislá na kvalite výroby. Teoreticky by neměla být. Ale...
Sladký polibek NENI extrakt, ale čistý asi 60%(?) rebaudiozid A se sladivosti asi 1 g prášku = 450 g cukru. Jelikož neni to extrakt, nemůže mít ani léčivé vlastnosti, ktoré sa má extrakt.


50. Daniela# | 30.10.08, 22:41 | Daniela87#seznam.cz

Nedávno jsem si zakoupila rostlinku stévii a zatím jsem ochutnala jeden lísteček, byl sladounký, jenom prosím někoho, kdo ví, jak ji správně pěstovat, aby se se svými zkušenostmi rozdělil.


51. Tereza# | 23.01.09, 18:17 | slunce.tereza#seznam.cz

Ahoj,
chtěla bych se taky podělit o mé zkušenosti se stévií. Já jsem několik pytlíčků této bylinky koupila asi před rokem v Bylinkárně v Brně a jsem maximálně nadšená. Je to opravdu úžasná a kouzelná bylinka, dokonalá náhražka cukru. Dle mého názoru téměř nejlepší ze všech různých přírodních sladidel (a to už jsem jich pár vyzkoušela). Nikdo nemůže očekávat, že chuť bude naprosto stejná jako cukr.Cukr to není. Na cukr jsme všichni zvyklí, protože ho jíme odjakživa a jde opravdu jen o zvyk, který se dá díkybohu změnit. Já se stevií normálně vařím i peču a používám ji do všeho, třeba i do zelí na sladkokyselo a výsledky jsou více než pozitivní:-) Před pár dny jsem si taky koupila sladký polibek a sladím i tím, je to taky skvělá varianta a jsem vděčná, že je na trhu. Příprava je tak rozhodně jednodušší a praktičtější. Přesto mi ale asi přece jen víc imponuje vařit přímo s bylinkou samotnou. Každopádně já všem stevii i výrobky z ní jen doporučuji. Je to zázrak a doufám jen, že se jednou a snad brzy někteří lidé umoudří a stevie bude veřejně jako sladidlo.. tak se mějte všichni krásně a oslaďte si zdravě život:-))


52. Milan Kroužel# | 26.02.09, 12:29 | krouzel.m#seznam.cz

Pro Danielu a nejen pro ni. Dobrý den, před několika lety jsem si od Stárkla koupil dvě rostliny Stévie. Pěstu je ve větších květináčích, v zimě doma a od jara do podzimu na balkóně, na slunci. Přihnojuji 2-3x do roka. Krásně zmohutní a naroste do 1/2 metrového keříku. Na podzim osříhám téměř u kořene a ve svazcích usuším. Posléze v mixérovém mlýnku rozdrtím na prach i se stonky. Je pravda, že třeba v kávě to není ono a cítit mírná pachuť, ale v čajích z bylinek a nebo zelných a zeleninových salátech je vynikající.
Vřele doporučuji. Dvě rostlinky mi pokryjí spotřebu na celý rok a ještě zbyde pro přátele.


53. sajk# | 21.03.09, 00:38 | sajk#seznam.cz

Steviana opravdu není dobrá, protože chlorofil není dobrý, specifická chuť chlorofilu je tu provázána s typickou hořkostí surového steviosidu. Sladký polibek je fajn pro ty, kterým nevadí chuť umělého sladidla. Momentálně se na trhu světovém trhu objevuje novinka steviosid ze šlechtěných rostlin jaksi přírodně upravený a troufám si říci že to je to pravé ořechové, objednal jsem si ho z usa a ta chuť je o třídu lepší než sladký polibek, stevianu ani zmiňovat nebudu...


54. Slávka# | 27.03.09, 21:00 | slavenka.adamcikova#seznam.cz

Taky jsem si koupila na doporučení kamarádky stevii-Sladký polibek v tabletkách ale nevím,jestli s sní můžu sladit? když na krabičce je napsáno že je na kloktáni.Poraďte mi?Dík


55. KlĂĄra# | 28.03.09, 16:08

PĹ?ed pĂĄr dny jsem si nadĹĄenÄ? koupila Stevianu a teÄ? lituji, Ĺže jsem na toto forum nenarazila jiĹž dĹ?Ă­ve. PachuĹĽ je opravdu silnĂĄ. Ä?aje nesladĂ­m, myslela jsem Ĺže ji budu dĂĄvat do kĂĄvy nebo sladkĂŠho peÄ?enĂ­, ale kĂĄvu jsem si s nĂ­ prĂĄvÄ? zkazila a v pohankovĂŠm nĂĄkypu hravÄ? pĹ?etloukla i chuĹĽ pohanky, coĹž je co Ĺ?Ă­ct. MĂ˝m problĂŠmem je, Ĺže bych chtÄ?la zhubnout, ale mĂĄm hroznou chuĹĽ na sladkĂŠ a zĂĄroveĹ? se snaŞím jĂ­st zdravÄ?, takĹže umÄ?lĂĄ sladidla pro mÄ? nejsou cestou. Stevia ale asi takĂŠ ne :-(


56. Vera# | 06.04.09, 12:29 | iris.#seznam.cz

Dnes jsem si zakoupila malou rostlinku Stevie, protože mám zvýšený cukr v krvi a doufám, že budu patřit do skupiny lidí, kteří jí fandí a nezklame mně. Po přečtení příspěvků vidím, že je to tak 50% na 50%. Mám výhodu, že mi nevadí neslazený čaj ani kafe, ale občas ráda něco sladkého upeču. Teď si nejsem jistá, jestli se dá tato bylinka tímto způsobem použít, když má (jak jsem se dočetla) jistou pachuť. Jestli se tím moučník naprosto nezkazí. Snad se někdo ozve se svou zkušeností. Dík


57. Jitka# | 16.05.09, 12:03 | pojistenimichajikova#centrum.cz

Dnes jsem si četla všechny zkušenosti se Stévií.Teké jsem si koupila rostlinky a dokonce se mi podařilo je úspěšně i rozmnožit, ale stále nevím jak ji používat. jen jako sladidlo do čaje se mi zdá málo využitelná. Byla bych ráda,kdyby tu někdo zveřejnil recepty jak použít čerstvé,sušené nebo drcené lístky rostlinky při výrobě třeba pečiva,cukroví aj,pro diebetiky i pro ostatní, kteří chtějí žít zdravěji.Rostlinky množím řízkováním , sázím přímo do hlíny a mám 90% úspěšnost. Rozdávám je všem svým známým a ráda bych jim také poradila jak Stévii vlastně používat. Děkuji vám moc za vaše zkušennosti. Jitka


58. Jiří# | 27.05.09, 18:01

Při použití lístků stevie ať uř čerstvích nebo sušených je nutno nsrušit buněčnou stěnu buněk rozdrcením nebo pokrájením.Pokud k tomu nedojde,je sladivost velmi nízká.


59. Josef Řehout# | 08.08.09, 17:49 | rehoutj#atlas.cz

Kdo vynechá vůbec slazení čímkoliv, ten se zbaví mnoha zdravotních potíží. Osobně již více než 10 let nasladím žádné nápoje a vyhýbám se řepnému cukru v jakékoli podobě. Stevia mě zajímá více jako léčivka, než jako sladidlo, proto zatím uvažuji o zakoupení rostliny k pěstování. Těm, kteří sladkou chuť potřebují a sladidla na bázi stevie jim nejdou pod nos mohu doporučit, aby postupně snížili množství cukru ve všech potravinách a řepný cukr nahradili dražším, díky EU, cukrem třtinovým (omezení cukru se netýká přirozeně sladkých potravin - ovoce a td., občas si dám čokoládu a jiné normálně sladké potraviny, abych neurazil hostitele, nevadí mi to, ale je to "odporně sladké").


60. mini# | 10.08.09, 23:09 | lenkakolarska#email.cz

Zdravím všechny lidičky...
Jsem člověk,který se dost zajímá o zdravou výživu a stevii si pěstuji doma...
Nejsladší je v sušené formě.
nejléme rozdrcená v homoždíři...
také záleží jestli jí máte-rostlinu umístěnou na slunci čím více slunce rostliná má tím je i více sladší...
Máte pravdu,že to není cukr,ale je to zdravá náhražka cukru a žadných umělých chemických hnus...


61. mini# | 10.08.09, 23:19 | lenkakolarska#email.cz

Ti z vás co by si chtěli pěstovat rostlinku sami doma,mohu vám poradit jen v tom,že od P. Maršálka je rostlina váborná,zdravá...
První rostlinku jsem si zakoupila u starkla a rostlina do týdne pošla...
poslali mi tedy rostlinu novou s tím,že se mi velice omlouvají...
Ano je pravda,že další rostlina už byla v mnohem lepším stavu,ale stejně pošla i tato rostlina...
To už jsem měla samozřejmě dávno koupenou rostlinu od P. maršálka...
Včera jsem si dovezla další 3 rostlinky,protože jedna na usušení je málo..
Mám jí na balkoně a pravidelně jí zastřihávám lístečky...
Je to prostě úžasná rostlinka...

Kontakt na něj najdete na pepinogold.cz


62. Alena# | 03.09.09, 22:27 | http://www.steviesladka.cz | salviaguru#seznam.cz

Nedávno jsem natrefila na nový výrobek ze stevie. Sladík. www.steviesladka.cz .Je to produkt z USA. Velice se mi osvědčil, jelikož sladký polibek pořád připomíná umělé sladidlo, Sladík je mnohem chutnější. Objednala jsem ho z www.salviaparadise.cz


63. jarda# | 24.10.09, 18:51 | milolav.spicl

objednal jsem si SLADÍK ze SALVIAPARADISE a můžu potvrdit že je opravdu výborný a s umělím sladidlem nemá nic společného


64. Zahradnictví Slunečnice Benešov# | 03.11.09, 15:44 | http://zahradnictvi-benesov.cz | info#zahradnictvi-benesov.cz

Prodej zahradních rostlin. Květiny v prodeji dle dané sezóny. Dále mrazuvzdorná kermaika, obkladový a dlažební kámen, dekorační štěrk, popínavé květiny, neopadavé keře, dekorační valouny, vánoční dekorace, zahradní keramika.


65. Martina# | 07.11.09, 14:01 | http://www.steviesladka.cz | martinamka#seznam.cz

Po neúspěchách se Stevianou(hnus) a se Sladkým polibkem (chutnal o něco lépe, ale pořád jako umělé sladidlo) jsem zkusila Sladík z www.steviesladka.cz a můžu říct že naprostá spokojenost.. 95% chuti v cukru. Doporučuji.. Také jsem na jaře koupila kanadská semena stevie z www.salviaparadise.cz, před měsícem jsem slízela 2 Kg sušeného listu..ále po měsíční zkušenosti se Sladíkem, už asi jen sladík. Stevii miluju:))
Martina


66. léčivé rostliny# | 16.06.10, 09:35 | http://leciverostliny.webnode.cz/produkty/ | leciverostliny.cz#gmail.com

Pěstování a používání Stévie sladké http://leciverostliny.webnode.cz/products/stevia-sladka-stevia-rebaudiana/ kdo chce zkusit přírodní alternativu,která nemá příchuť Stévie je možné použít Lípii sladkou (aztécký cukr) další info na http://leciverostliny.webnode.cz/products/lipie-sladka-aztecky-cukr-lippia-dulcis-/ prodej přes email.


67. Eve# | 12.01.11, 14:15

Tak jsem si dneska zakoupila stevii v kapkách..nechtěla jsem to přehánět a tak jsem si do kafe dala jen tu jednu malilinkatou kapku..a výsledek?vynikající jedna kapka a kafe bylo příjemně oslazené, totéž jsem vyzkoušela do jogurtu a jedna kapka bohatě stačila, takže si myslím, že je to za tu cenu velmi dobrá varianta :)))


68. Pepa Nesladik# | 18.10.11, 17:06 | repe#atlas.cz

Přeji všem krásný den.
Mám jeden zaručený recept jak zbytečně neplatit za předraženou stévii, či jiné náhražky cukru. Nesladím. Jde jen o pouhý zvyk, u někoho možná zlozvyk a ten je pak ochoten platit a platit, hlavně, že si pochutná. Zdravá výživa je totiž také o něčem jiném. Proč jíme? Jíme abychom žili a ne naopak. Radosti života jsou hlavně v osobním duchovním růstu. Píši to, protože právě oklikou přes zdravou výživu jsem se před mnoha lety stal věřícím člověkem. Oslazováním jídla přestáváme hledat sladkosti skutečného žití.


69. Jirka Hn237# | 21.02.12, 13:08 | pavlicek.jiri237#centrum.cz

Stévii jsme si koupili sledký polibek (ústní voda) výborný prostředek, po vyčistění zubů a následovném (1 min)vypláchnutí ústní vodou SLADKÝ POLIBEK po večeři máte příjemně sladce v ústech, že nemusíte už nic (přižírat) na noc.
Stévia tab. 150ks so\' vinikající věc; první káva jadna tab. úplně změněná chuť (nebyl to hnus), ale pak si jazýček zvyknul a je to ono, musíte si to doladit a smysly se musí přispůsobyt a neříkat hnedka HNUS. Čaje sou tak akorád a není ponich hlad. A ostatní, stím ještě nemáme zkušenosti (teprve 14 dní) , ale dovedem to k dokonalosti (sladké pečívo, dezerty, moučníky atd.); cukr řepný je JED, poškozuje mozek. Jeho závislost je větší než na alkohol, drogy, více lidí po něm umírá a proto nechci umřít a žít se STÉVÍÍ.
Budu citovat Pepu Nesladíka. Oslazováním jídla přestáváme hledat sladkosti skutečného života. \"VIVÁ STÉVIA\"


70. brozkeff# | 21.02.12, 20:11 | http://brozkeff.net

Jirka: Závislost na cukru je zajímavý jev, sám o tom teď budu připravovat přednášku, mám s tím určité empirické zkušenosti na sobě... předběžně k tomu mohu říct tolik, že to neurochemicky může působit podobně jako jiné drogy ovlivňující neurochemii, tj. v první fázi droga způsobuje "příjemný pocit", potom to neurochemie srovná na standard a potom už droga moc příjemný pocit nedělá, ale její nepřítomnost vede k nepříjemnému pocitu - "závislost" a nekonečné padání do relapsu pak je způsobena mechanismem, že ještě než neurochemie dostane čas se stabilizovat zpátky na původní neexcitovaný stav bez drogy, je nepříjemný stav (absťák) tak nepříjemný, že dojde k návratu ke konzumaci. Tohle podle mě cukr opravdu dělá, absťák trvá něco kolem týdne, pokud se podaří zvládnout týden, tak je možné se zase cítit celkem dobře i bez těch velkých dávek cukru -- nicméně, jednorázově velká dávka cukru je schopna celý cyklus okamžitě spustit znovu.

Stevia není kalorická, ale sladí taky, stejně jako aspartam, neotam, atd., takže si tím taky "oslazujeme život". Každá ta látka má jiné "vedlejší účinky", ale IMHO nelze říct, že cukrem si cosi skutečného "nahrazujeme" a stevií nikoli :) Stevií si nahrazujeme cukr, který (...) :-) Skutečný život je i o požitku z jídla, byť asi není moc vyvážené, pokud je JEN o požitku z jídla. Celkem dobrou metaforou je indický systém sedmi čaker vnímaných jako životní témata - podle tohoto modelu lze jednotlivé zážitky a zkušenosti klasifikovat podle toho, které z "těl" vyživují. Dobré jídlo nemusí sloužit jen "zacpáním se", ale jeho vůně, barvy atd., mohou sytit i vyšší centra. Podobně sexuální energie nemusí být manifestovaná jen "dvojkou", ale lze ji rozvést kamkoli jinam a v sublimované podobě ji manifestovat třeba do umění nebo komunikace. Takovýto pohled mám osobně v oblibě, protože zabraňuje veškerým simplistickým pohledům typu "všechno je způsobeno tím, že X/Y/Z".
Hezký den :)


71. alenka# | 06.03.12, 21:47 | http://www.steviacukrova.sk | kozlikova.alena#gmail.com

Na www.steviacukrova.sk je mozne kupit hotove sladidla zo stevie. Aj tekute, praskove aj tabletkove. Odporucam.


72. no_preci_ja# | 01.06.12, 15:59 | no_preci_ja#toto.sk

popravde ... je tu vic reklamy nez uzitecnych prispevku ... Stevia je rozhodne rostlina, ktera si zada pozornost... zajiste pomuze lidem, kteri nechteji nebo nemohou pouzivat cukr .. ale je treba mit na pameti, ze zdravy clovek potrebuje, minimalne pro spravnou praci mozku, vedle zivocisnych bilkovin i ten cukr .. i kdyz jen v minimalnim mnozstvi .. stejne tak jakou u vseho jineho .. premira cehokoliv skodi


73. Svoboda# | 06.06.12, 10:49 | m-svoboda#atlas.cz

Steviola Tabs, 2x 1000 tablet originál balení, přenechám za polovinu ceny.Nevhodný dárek.Tel:776506643.


74. mino# | 03.11.12, 14:17 | http://www.tepujeme.sk/ | tepujemeba#centrum.sk

je to podla vas v poho? este som neskusal...


75. Kratka# | 05.10.13, 11:52 | nic3#seznam.cz

Jaké máte zkušenosti s hubnutím po užívání stévie?


76. Hana# | 27.11.14, 16:05 | Hanna.Hradecka#seznam.cz

Stévie je super, sladím s ní při redukční dietě. Ne teda přímo stévií, ale mám sladidlo SlaDIA, které obsahuje právě stévii a sukralózu, na diety je jako dělané. Navíc chuťově výborné, žádná pachuť, do toho trošku pohybu a pomalu ale jistě hubnu.


77. Silva# | 29.01.15, 18:50 | http://maltitol.cz/ | maltitol#outlook.com

Ahojte,
pokud hledáte další alternativy, jak sladit pokrmy i nápoje, neváhejte zkusit - nebo si aspoň přečíst o maltitolu http://maltitol.cz/ Je to sladidlo s vysokou sladivostí, vyráběné ze škrobu a nekazí se po něm zuby tolik jako po bílém cukru ;)


78. Herma# | 24.08.16, 10:34

Kdo hledá top slazení se stévií, už nemusí - odpověď je DiaChrom. A navíc má ještě GTF faktor! Takže pro mě jasná volba. A chuť je také super :)


Vložit nový komentář#

— Aby se komentář odeslal, políčka Jméno, Komentář a správná odpověď na antispamovou otázku musí být vyplněna!
— phpBB tagy ani jiné syntaxe tu nefungují, proto je nepoužívej – komentář jen bude plný balastu.