Secret document leaked from the ministry of interior in Egypt

01.02.11, 00:52

Source: iReport CNN, user HAYTHAMRPH, 31.1.2011

Scanned document:Arabic transcription (can be google translated etc.):
http://friday-lunch-club.blogspot.com/2011/01/blog-post_31.html

**translation of the first page**

A secret urgent document from the Ministry of Interior.


Minister Office

Jan. 26, 2011

Subject: Plan to block the riots and civil protestStrategies - Allow the protests to go through the streets of the cities and villages in the Country. Don’t block their way using extreme caution in firing live ammunition, rubber bullets, tear gas, except by the order of the Supervisors according to the duties assigned.

Employ a number of thugs and pay them generously. Meet with them in their home and where the people congregate. These meetings are to be held in private by authorized personnel without any official presentation to explain the plan and to decide the time of action and the plan of spreading chaos as mentioned on this document.

Monitor all individual from organizations and parties and coordinate with publishing houses, news organizations and all systems of communications to obtain a complete record of messages and calls both incoming, outgoing and report all full contents to us.

All methods of communications as in mobiles and internet will be cut off beginning at 6:00pm on Friday, except for landlines. Therefore all assigned officers and individual must use manual wireless communications and make sure it’s at hand at all times.

Plan to locate police officers and investigators in civilian clothing as instructed. Limit the paths of protest on Jan. 28 to public and main roads and intercept protests if it reaches restricted areas as indicated to the map attached.

Make sure all safety personnel in civilian clothing are armed with small manual sized wooden and metal sticks to be used to arrest main protest leaders without violence.

Shoot rubber bullets and tear gas, without using live ammunition. Emphasize those instructions to all except for extreme necessities.

**translation of the second page**

Exhibit a partial paralysis of Police force as of 4:00 pm on Friday. To make the riots look as if it’s succeeding and the police officers are retreating. Allow the hired thugs to blend in with protester and induce limited chaos during the protests according to plan agreed upon.

Complete withdraw of the Police force, central security forces, traffic controller, guards and all ranks of police officers , officials assigned to protect government sites, corporations, and institutions. Dress in civilian clothes and be present on sidewalks, trees, and blend in with protesters and between parked cars and do not interfere when negative incidents. Without disclosing their identities. Don’t interfere into the situations on the street unless told to do so.

All police stations should be evacuated and emptied. Remove all weapons and ammunitions, and prisoners should be transported to the Central Prison under maximum security. Prisoners should be replaced with undercover officials, criminal investigators and undercover detectives.

Spread rumors to all the media channels that there is looting and stealing. This is to be done by female individuals by contacting all media channels crying and exhibiting extreme panic according to plan.

Send direct message using word of mouth or indirect message by handing out flyers to the international media (only) that are close to the protests informing them that there are looting, stealing, break-ins into banks, shops, and police stations, which will simultaneously occur with our plan of the thugs initiating the chaos as, instructed.

Give direct or indirect hints via the media both national and international to start forming vigilante groups within neighborhoods in order to divert people from protesting to return to their neighborhood without using the Army force.

Feed the international media false rumors, which will be corrected by the national media in order to earn the trust of the public and to turn them away from those channels. Defame their reputations in all communications via broadcast of national channels.

Spread false rumors via national and international media channels that there is complete chaos, prison escapes, and make up a huge number of escapees of hardcore criminals seen by witness in local neighborhoods.

To order or demand the public through media channel to form vigilante groups to stay up day and night protecting their neighborhoods. These demands will be made by females of the security forces as agreed upon on our previous meeting.

Monitor the status of the situations on the ground by the Civilian Security Forces and provide us with the estimated number of protesters and their neighborhoods. Send groups of thugs to their neighborhoods in order for protesters to evacuate the protest site.

To start intensive communications, calls and personal presence with every media channel to exhibit noticeable improvement after the forming of the vigilante groups to protect neighborhoods, residential communities and commercial centers.

To begin a gradual fusing with the leadership by showing banners in an appropriate time according to instructions.


Foťák jako skener - automatická korekce perspektivy

23.01.11, 17:45

Občas využívám foťáku jako rychlého skeneru různých podkladů, naposledy jsem teď na návštěvě pořizoval kopie několika desítek fotografií z obrazové publikace o Tibetu z půli 50. let.

Problémem vyfocených stránek v knížkách je, že málokdy se podaří to vyfotit dostatečně rovně. Jeden dva snímky lze opravit manuálně ve Photoshopu či Gimpu či jiném nástroji na korekci perspektivy, pokud jich ale jsou desítky, je to nekonečná práce.

Rychlý nástroj, co umí dávkově a zcela automaticky udělat korekci perspektivy buď podle dat z EXIFu, jsou-li tam údaje o naklonění fotoaparátu, nebo aspoň s linií nalezených ve fotce, se jmenuje ShiftN a nefunguje špatně.


Rozevírající se nůžky mezi lacinými chemickými hnusy a předraženými luxusními potravinami

15.01.11, 00:26

Pomalu nám mizí poctivý, kvalitní výrobek standardní kvality za rozumnou cenu, dostupný většině lidí.

Vznikají laciné chemické pseudopotraviny, kde se šetří na každém halíři a chuťové, zdravotní ani jiné aspekty se moc neřeší, a pak to, co dnes ještě občas lze najít jako výrobek slušné kvality za rozumný peníz, se přesouvá do kategorie "luxusního" zboží, za cenu 2x - 10x vyšší, než by bylo adekvátní.

Nelíbí se mi tento trend, ale nenapadá mě, co by se s tím dalo dělat.

Příklad:
tradiční český kmínový kváskový chléb, bochník 1200g, za 25 korun. Už skoro neexistující jev. Místo toho bochníky "konzumního chleba" v supermarketech "v akci" za 9 či 19 korun, versus předražené "zrníčkové", "tmavé" a jiné nesmyslné chleby 300g za 30 korun, tj. 1200g za 100 - 120 korun.

A dalo by se pokračovat. Časem to možná rozpracuju do většího článku.


Dávková konverze video kontejneru MOV - AVI

08.01.11, 11:39

Z nějakých foťáků lezou videa ve formátu MOV, zpravidla uvnitř se jedná o 25 či 30 JPG obrázků za sekundu a podobně.
Pro jednoduché zpracování videa (sloučení, vystříhání blbostí, rekomprese) používám z hlediska rychlosti buď jen VirtualDub, a nebo Windows Movie Maker. Ani jeden program nepracuje s MOV kontejnerem a tak jsem hledal rychlý způsob, jak hromadně převést balík MOV videí do AVI formátu, bez rekomprese a dávkově.

Funkční řešení jsem nalezl zde:
http://mp4cam2avi.sourceforge.net/


Metašamanismus v podání učení dona Juana

07.01.11, 14:06

"Ačkoli jsem vždycky věřil, že knihy Carlose Castanedy jsou výmysly postavené v základu z Východních nauk s velkým podílem imaginace autora, a v žádném případě nauky připisované Don Juanu Matusi nejsou naukou o Prvotním stavu, tak jelikož tvrdí, že učedníka vedou jak za cestu vidění běžných lidských bytostí, tak i za cestu vidění 'čarodějnice'/šamana, znamená to, že v případě, že se nejedná o výmysly Carlose Castanedy, mohou tyto nauky pocházet z autentické metašamanské tradice."
— Elias Capriles, v článku Beyond Mind III: Further Steps to a Metatranspersonal Philosophy and Psychology, International Journal of Transpersonal Studies, 28(2), 2009, s. 34


(Pozn.:
— Za "šamanismus" Capriles považuje tradici, kde šaman věří, že svět duchů či vize, které zažívá, je "ten skutečný svět", zatímco ta běžná realita je jeho nějakým nedokonalým odrazem či přímo iluzí.
— "Metašamanská tradice" překračuje i tento náhled a považuje všechny zkušenosti, ať ty odehrávající ze za běžného stavu vědomí, tak i ty, odehrávající se za rozšířeného stavu vědomí, za pouhé odrazy v zrcadle, které se nesmí zaměnit za zrcadlo samotné. Podrobněji o tom autor hovoří v článku Science, shamanism and metashamanism.)


Město jako rovnice

06.01.11, 14:56

Tak z takovéhle vědy mám opravdu radost. Špičkového fyzika přestalo bavit koukat se na všechny ty "kvalitativní" popisy jedinečnosti, a pustil se do odvážného projektu, vyrobit rovnice popisující společnou dynamiku měst. Obecně.

Popularizační článek Johana Lehrera v NY Times: A Physicist Turns the City into an Equation.

Tak třeba zajímavé tvrzení: obyvatel města žije zeleněji než člověk někde na předměstí. Logicky. Takže jak bude vypadat zelená budoucnost? "Small communities might look green, but they consume a disproportionate amount of everything. As a result, West argues, creating a more sustainable society will require our big cities to get even bigger. We need more megalopolises."

Faktem skutečně je, že zateplený panelák je skutečný "pasivní dům" - když se vezmou náklady na výstavbu (tj. energie spotřebovaná na výstavbu) a pak i náklady na vytopení rozdělené na jeden byt ... :)


Windows Movie Maker - vlastní nastavení exportu

05.01.11, 10:27

Občas stříhám a slepuji krátké videosekvence natočené na foťák ve Windows Movie Makeru a nevěděl jsem, jak udělat, aby se mi při exportu videa ve VGA rozlišení tj. 640x480 nezvětšovala do plného PALu, případně abych si mohl nastavit další parametry exportu (bitrate,...) a nespokojit se jen s těmi pár předvolbami, co tam jsou jako výchozí.

Návod jsem našel tady:
Create Custom Movie Settings for WIndows Movie Maker
a funguje to, takže už můžu (sice pořád jen do WMV, ale co už) exportovat v jaké kvalitě chci.

P.S. Microsoft teď nabízí i tzv. Live Movie Maker. Považoval jsem jej nějakou dobu mylně za nástupce Movie Makeru - ale pozor! V systému zůstávají oba dva programy. Ten "Live" má pěkný ribbon, je takový omalovánkový, má nějaké jiné efekty, atd., ALE v reálu umí méně než ten starší Movie Maker (např. titulky apod.) Navíc jsem v tom Live Movie Makeru nepřišel na to, jak třeba udělat klasickou časovou osu.
Osobně mi "Live" Movie Maker přijde jako nešťastně zjednodušený program, co je z hlediska funkcí a možností spíše krokem zpět než kupředu.


Spirited Away - Always with me

23.12.10, 23:45

Somewhere, a voice calls, in the depths of my heart
May I always be dreaming, the dreams that move my heart
So many tears, of sadness, uncountable through and through
I know on the other side of them, I will find you
Everytime we fall down to the ground,
we look up to the blue sky above
We wake to its blueness, as for the first time
Though the road is long and lonely and
the end far away, out of sight
I can with these two arms, embrace the light
As I bid farewell, my heart stops, in tenderness I feel
My silent empty body begins to listen to what is real
The wonder of living, the wonder of dying
The wind, town and flowers, we all dance one unity
Somewhere, a voice calls, in the depths of my heart
Keep dreaming your dreams, never let them part
Why speak of all your sadness or painful woes of life
Instead let the same lips sing a gentle song for you
The whispering voice, we never want to forget, in each passing memory
Always there to guide you
When a mirror has been broken, shattered pieces scattered on the ground
Glimpses of new life, reflected all around
Window of beginning, stillness, new light of the dawn
Let my silent empty body be filled and reborn
No need to search outside, nor sail across the sea
Cause here shining inside me, it is right here inside me
I have found a brightness, it is always with me

(Závěrečná píseň filmu Spirited Away)
Youtube


Vzkaz v láhvi - Forbes Time Capsule 2005

29.11.10, 15:18

Před pěti lety jsem si sám sobě napsal mail, mezitím na to samozřejmě dávno zapomněl a teď mi po pěti letech, jak bylo slíbeno, přišel :-) Škoda, že jsem si tam nenechal nějaký vzkaz hnít ještě déle :)

Greetings from your past. In the fall of 2005, you agreed to receive this message, which has been preserved in the Forbes.com E-Mail Time Capsule. For more details, visit the links below. Here is the text of your message:
--

Ahoj,
jsem Martin Malec, je mi 17 let a píšu ti/si (nehodící se škrtněte) jakožto 22-letému. Nedávno jsem dostal trojku z chování za nahrávání učitelky chemie, tak doufám, že si to ještě pamatuješ. Tvůj
Martin Malec

--
The Forbes Time Capsule: created & perpetuated by Codefix Consulting Inc.
http://blogs.forbes.com/davidewalt/2010/11/05/forbes-email-time-capsule/
http://codefix.net/capsule


Feng Shui

10.10.10, 23:27

V rámci možností jsem opět provedl minimální stěhování nábytku a úklid všeho co šlo do skříní - pokud vytvořit prostředí, které bude držet klidnou mysl :)