Retro computing

11.08.2009, 14:53 | Počítače a technika

Žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy, praví se. Nikoliv proto, že by to tak někdo skutečně zažil, ale proto, že taková věta obsahuje spoustu českých znaků, tj. písmenek s nabodeníčky. Je to tak dobrý test, jestli zvolený řez písma podporuje korektně tyto znaky. Kouknu a vidím. Ale o tomto tento text primárně není.

Jde o to, že po mnoha letech jsem ze skříně vytáhl dávno zapomenutý laptop zn. Texas Instruments, procesoru 486 o frekvenci 25 MHz, 8 MB operační paměti, 120 MB velkým harddiskem a černobílým displejem o standardním rozlišení 640×480. K velké slávě stroj stále funguje, stačilo strčit napájecí zdroj s max. výkonem 24 W (!) do zdi, do počítače a zapnout jej. Následovala informace, kterak je lithiový článek uvnitř mrtvý a tedy vnitřní hodiny je potřeba nastavit znovu, ale to nebylo nic fatálního a o chvíli později již úspěšně naběhly Windows 3.11, stejně jako Microsoft Word 6.0, kde píšu celý tento text. Tož funguje to.

Tedy ... až do okamžiku, kdy chci data přesunout jinam. Počítač nemá ethernet, nemá USB, má jen disketovku, a pak seriový a paralelní port. Pokud si odmyslím, že můj notebook už dávno disketovou mechaniku nevede, zdá se zkopírovat data na ni jako první možnost. Přeci jen, stolní počítač ještě patří k těm, kam se taková věc před cca 5 lety montovala. Takže pokus první, uložit dokument, udělat screenshot obrazovky a hurá s ním na disketu. Disketovka dělá nějaké divné zvuky, a asi 10 disket po sobě nedokáže vůbec načíst. Po opakovaných čteních zvládla otevřít jedenáctou disketu a asi napočtvrté se podařilo uložit na ni aspoň screenshot (co má 40 kB). Začíná to být dobrá zábava. Staré technologie, nostalgie a tak. Však to znáte ;-) luštění písmenek na ušmudlaném 10palcovém šedivém displeji, zápasení s disketama, kopírování v norton commanderu a jiné rozličné kratochvíle. Teď si ještě zkusím zahrát na tom displeji DOOMa a pak budu pokračovat v serióznějších činnostech :-)

Screenshot z 486, MS Word 6.0 @ Windows 3.11
DOOM 2 na černobílé 486

Četlo: 1788
pridej.cz

Vložit nový komentář#

— Aby se komentář odeslal, políčka Jméno, Komentář a správná odpověď na antispamovou otázku musí být vyplněna!
— phpBB tagy ani jiné syntaxe tu nefungují, proto je nepoužívej – komentář jen bude plný balastu.