Zkušenosti s Dell servisem Next Business Day

03.06.2011, 13:09 | Počítače a technika

Před skoro čtyřmi lety jsem kupoval notebook základní řady Inspiron 1501, teď jsem kupoval repasovaný notebook nejvyšší řady Precision M4400. Oba notebooky se zárukou opravy na místě do druhého pracovního dne. Za ty čtyři roky konstatuji velkou spokojenost.

Pro vysvětlení na úvod: Základní záruka, kterou Dell na své počítače a jiná zařízení nabízí, spočívá v opravě do 5 pracovních dnů, přičemž pro vadné zařízení si přijede kurýr a rovněž jej doveze opravené zpátky. Podobný servis dnes už nabízí i jiné značky.

Nejčastější zárukou u Dellu je ale služba Next Business Day On-Site, což znamená, že se něco pokazí, zavoláte na číslo 225 772 727 (znalost tohoto čísla je zásadní, viz info níže!) technikovi na drátě zadáte servisní kód počítače, popíšete závadu, technik vás nejprve zkusí instruovat k provedení diagnostiky, to posoudí a podle toho rozhodne o výjezdu servisního technika, případně o zaslání vadného dílu kurýrem (je-li uživatelsky vyměnitelný, např. DVD mechanika, baterie apod.)

Do poslední chvíle se tak dá normálně pracovat, a až pak přijede technik k vám domů nebo do kanceláře, udělá na místě výměnu a do hodiny je možné pokračovat v práci. Logicky za takový luxusní servis se něco platí, ale když už mám zkušenosti s tím, jak jsou dnes notebooky a jejich komponenty poruchové (snižování ceny, minimální výstupní kontroly a hlavně zatěžování mobilního stroje neustálým cestováním a  nešetrným zacházením), tak mi přijde velice výhodné koupit radši dražší stroj, ale s takovouto zárukou. Vtip je i v tom, že poruchy přicházejí i po zákonných 24 měsících, a připlatit si 2000 korun za každý další rok záruky může být zejména u dražších modelů velice užitečné – pokud nechceme co dva roky kupovat nový notebook za 20-30 tisíc.

Moje konkrétní zkušenosti s opravami:

1) na starém Inspironu mi po 1,5 roce vyměňovali 9článkovou baterii, byť jsem na to formálně už neměl nárok (záruka na baterie je jen 1 rok), výsledek je, že nová opět vydržela 7 hodin provozu, kdežto ta opotřebovaná už „jen“ 3 :-) Pak mi po dvou letech vyměnili panty u displeje, čtečku paměťových SD karet, a těsně před skončením tříleté záruky ještě dvakrát po sobě celou základní desku a klávesnici k tomu.
(Bohužel tady je jediná nevýhoda výměn, že servisní firma nemá povinnost vyměňovat vadné díly za nové, ale jen za „funkční“ – tj. zejména základní desky se v servisním středisku běžně opravují a vyměněná deska nebývá skoro nikdy nová, ale tzv. „refurbished“, tj. rovněž použitá a nějak opravená. Často tak opravou chyby jedné a výměnou za refurbished komponentu se objeví chyba zcela nová, nebo nová komponenta je v ještě horším stavu než ta původní – to byl příklad těch základních desek, z nichž ta první opravená vyřešila problém s klávesnicí, ale přestalo fungovat podtaktování procesoru při běhu na baterii, která tak vydržela poloviční dobu, a ta druhá deska pak měla zase vyměněný a připájený MOSFET a kondenzátory na vstupu, které se půl roku po skončení záruky odporoučely do věčných lovišť a zkratovaly napájecí obvody vč. adaptéru, tedy kompletně znefunkčnily celý notebook...

2) Na čerstvě pořízeném Precisionu, což na rozdíl od Inspironu (low end) je nejvyšší řada notebooků (business class), který jsem už koupil použitý, ale stále s aktivní zárukou, jsem za měsíc, co jej mám, stihl nechat si vyměnit:
— vnitřní plastový kryt LCD displeje (jeden z mála plastových dílců, kostra notebooku je jinak magnesiová),
— palmrest s touchpadem (plastový díl, na kterém jsou opřeny ruce, kolem klávesnice),
— základní desku,
— čtečku SD karet,
— DVD vypalovačku.

Navíc jsem ještě dodatečně dostal i originální instalační disk s Windows XP, na které mohu legálně downgradovat Vista Business, na které je standardně licence a které zatím používám. (Vážně o tom uvažuji, neboť těch pár nových funkcí ve Vistách/7 jsem ochoten obětovat za dvojnásobnou rychlost spouštění i práce v systému – a kupovat upgrade na Win7 se mi moc nechce.)

Brzy i u tohoto luxusního notebooku skončí tříletá záruka, ale nebudu litovat si ji tentokrát ještě o dva roky prodloužit – nebudu tak muset řešit dlouhotrvající neoficiální pozáruční opravu spálené základní desky, obskurní pájení zničených kondenzátorů a jiné vylomeniny). Pokud člověk nepoužívá notebook jenom rekreačně, ale je na jeho funkčnosti docela závislý pracovně, tak je takovýto profesionální servis velmi užitečnou službou. (A kdo by potřeboval záruku uplatnitelnou i v případě, kdy notebook si omylem nechá přejet náklaďákem, nebo mu spadne do Macochy, lze si připlatit i záruku na Accidental Damage – a není to až o tolik dražší!)

Zásadní mínus, se kterým se lze velmi snadno seznámit při pokusu něco servisního řešit, jsou české webové stránky Dellu. Ty jsou tragédie už dlouhá léta, jsou prakticky zcela nefunkční, odkazy na servis vůbec nefungují, už roky zobrazují stejné chybové hlášky, a jenom získat z nich správné telefonní číslo pro uplatnění oné NBD záruky je nadlidský úkon. (To telefonní číslo, které jsem uváděl na začátku článku, na webových stránkách prakticky nelze sehnat.) Jakmile ale jednou získáte správné telefonní číslo, na které se dá dovolat, případně už máte telefon na konkrétního servisního technika, který servisní telefonáty na Dell případně vyřeší za vás, máte vyhráno! :-)

Jaké zkušenosti se servisem notebooků a počítačů, ať už Dell, či jiných značek, máte vy?

Četlo: 22229
pridej.cz

Komentáře#


1. Filip# | 07.06.11, 17:07

Doklikat se k telefonu na podporu co uvadis mi na dell.cz trvalo tri minuty.. chce to trochu duvtipu ale jde to. btw. z obchodu by te myslim taky prepojili, ne? (cislo hned v hlavicce)


2. bROZKEFF# | 08.06.11, 14:55

Filip: To hlavní číslo v hlavičce webu mi právě fungovalo tak, že jsem tam 3x volal, čekal pokaždé 5 minut a žádný operátor nebyl dostupný. Tak jsem to vzdal a hleadl to servisní číslo.


3. roman# | 29.06.11, 17:23

a je ta linka zpoplatněná, nebo zdarma? Po dvou dnech se mi u Dellu urvala klávesa (vykočila z pantu)...


4. Brozkeff# | 30.06.11, 00:20 | http://brozkeff.net

Pokud vím, tak to není linka zdarma, ale normální pevná linka, tj. volání z pevné linky nebo VOIP čísla je laciné a není moc co řešit.


5. Filip# | 25.06.12, 14:01 | sikulka.b#seznam.cz

Co se týče DELL servisu NBD, tak dost velká nespokojenost. Poslední dobouz je stále velký problém dohnat záruku do 24 hodin (následující pracovní den), jak DELL uvádí. DELL prodáváme, ale osobně bych si jej nikdy nekoupil. Je to předražený čínský krám, který se ohání NBD zárukou, kterou ale za poslední dobu ani jednou nedodrželi!!! Pokaždé kecy o tom, že záznam nevidí, že je třeba znovu zadat.
Dlaší věc - předpokládal bych, když jsem v ČR a volám na technickou podporu, bude se mnou někdo mluvit česky. Ne jako "ti jakoby technici", kteří tomu rozumí o malinko více, než běžný uživatel, kteří na mě mluví nějakou směskou polštiny, češtiny a ukrajinštiny.

Toť můj názor. Mluvím teď jako člověk, který DELL produkty denně nabízí, musí prodávat, ale není s nimi vůbec spokojen.


6. Radek# | 27.03.13, 15:32 | klouda.radek#seznam.cz

Tak to mohu potvrdit. Čekám na servis druhý týden a ještě se nikdo neozval. Zato já provolal asi 150 korun


7. Pavel# | 08.07.13, 08:51 | bod_mrazu#seznam.cz

První i druhá NBD byla v pohodě, do druhého dne přijeli, ale moje poslední zkušenost:

Úterý - objednán servis v cca 15 hodin. Operátor: Zítra dopoledne Vás bude kontaktovat technik.

Středa - technik se neozval, urguji, operátor radí vydržet, odmítám, požaduji prověření objednávky, operátor se omlouvá objednávka se neuložila, ukládá znovu se slovy zítra Vám ho přijedou opravit

Čtvrtek - nikdo nevolá, urguji, čekám 5 minut na telefonu mezitím operátor zjišťuje, zjistil že základní deska není v ČR, neví kdy bude dodána, je objednaná..


8. Michal Kunst# | 16.07.13, 16:59

Začne mi cvakat notebook, tak volám na "urob si sám" servis Dellu, naznačím, že by to mohl být hdd. Ukrajinka zvedne telefon a oznámí, že druhý den přijede technik. Druhý den stojí u dveří kurýr z UPS s balíčkem na kterém stojí mé zkomolené jméno. Balíček není nijak popsán, tak ho nepřeberu a volám znovu na Dell. Operátor mi vysvětlí, že to je v pohodě, že mi pošlou náhradní disk a já si ho mám sám vyměnit. Ukrajinka zřejmě provedla diagnostiku na dálku a potvrdila, že se jedná o chybu na hdd (nejspíš jo, ale kdoví?). Náhradní disk samozřejmě neobsahuje ani základní kopii systému, takže musím všechno instalovat znovu. Dell jsem kupoval jenom kvůli servisu, ale teď vidím, že se to nevyplatí, to už je lepší si koupit dva notebooky, když se jeden posere a skoro každá značka je kvalitnější než Dell.


9. reklamace notebook dell# | 26.09.13, 10:59 | http://crew.im/dell | crew#crew.im

Díky za radu, opravdu tam jsou nějací cizinci a neumí moc česky. Doporučuju spellovat anglicky, česky to nedávaji.


10. Petr Reimann# | 12.12.13, 08:18 | Mr.Athep#gmail.com

Dobrý den, mám druhý notebook od Dellu (pokaždé inspiron od 20 do 25 tisíc kč). S notebookem jsem spokojený okrem občasnžm drobných problémů. Co se této záruky týče, tak funguje na 100%. Vždy jsem se dovolal ihned, po soft. řešení, které nevyšlo mi druhý den přijel technik a vše na místě opravil. Absolutní spokojenost (a to cestuji a technika volám pokaždé jinam). Bojím se jít do jiného notebooku, právě kvůli absenci této záruky, jen doporučuji!!!


11. Petr Reimann# | 12.12.13, 09:45 | mr.athep#gmail.com

A když už jsme u tý nespokojenosti. Češi mají ve zvyku neustále si stěžovat a když něco funguje tak to brát automaticky ;) moc bych komenty výše nebral vážně. Bude to jen hrstka. Kladný koment dá málokdo, ale zápornou zkušenost téměř každý(vyplývá to i ze statistik). Já reklamoval pokaždé něco jiného. Adapter mi poslali dokonce bez kontroly jestli se mi rozbil či nikoliv, takže.. :p

Mě to tedy pokaždé zvednul někdo s horší češtinou, no a co? rozumněl sem mu a i kdyby ne, dneska má každý ovládat nejméně jeden druhý jazyk od AJ po NJ nebo Rj a věřím že minimálně jeden z nich každý operátor ovládá, spíše dva..

Poruchovost je u všech značek, takže to bych vážně neřešil.

A co se "nedovolání" týče.. asi jste se špatně vyjádřili a nebo nedostatečně snažili, já to měl opravdu vždy ihned :p
A provolal 150kč? :D ha, nj češi, bylo by dobré začít hledat chyby u sebe a né u nich. tak jste si pane měl koupit Asus za o pár tisíc méně a vyčkat si měsíc na opravu ;)


12. Kubajjz# | 05.01.14, 15:06

Potvrzuji max. spokojenost. Na Dell Vostro 3750 se mi ulomila jedna klávesa (šipka doleva). Zavolal jsem tam, zvedl to Čech a velice ochotně mi poslal novou klávesnici. Ještě se ptal, jestli to zvládnu vyměnit sám, nebo chci i technika. Hned druhý den dorazila zbrusu nová podsvícená klávesnice, která se maloobchodně prodává za 1500Kč. Tu starou mám prý eokologicky zlikvidovat ;-) Luxus!


13. PetrK# | 18.05.14, 12:32

Já mám bohužel negativní zkušenost.
Koupil jsem v březnu notebook Dell Inspiron 15z Ultrabook.
V úterý 13.5. odešel pevný disk, když technik nainstaloval nový, "odešlo" cosi na základové desce. Myslel jsem, že druhý den bude vše v pořádku. Omyl - on je totiž v článku 4. záručních podmínek dovětek, Next business day platí pouze, když jsou dostupné díly (nejsem odborník, ale položky, jako display, disk, AKU a i základovou desku počítám jako elementární součásti). Tuto větu považuji za "berličku", protože nemám možnost si dostupnost zkontrolovat a nezbývá mi než věřit, že se tím (ne)řeší kapacitní možnosti servisu.
Dnes je neděle a zítra snad bude comp. opraven.
Na přístup call centra z Krakowa si nemohu stěžovat. Pouze byla písemně zmíněna možnost dobropisu a když ho vyžaduji, už (na tuto žádost) nepřišla žádná reakce.
Takže NBW.....?


14. Václav Myřátský# | 27.05.14, 20:57 | vena#mobilyxxl.cz

AHOJ/DOBRÝ DEN,

NEDĚLÁM TO, NEMÁM ČAS NA PSANÍ O SVÝCH PROBLÉMECH. ALE UŽ SE MUSÍM VYPSAT. PŘED 2 ROKY A CCA. 4 MĚSÍCI JSEM SI POŘÍDIL NOTEBOOK DELL VOSTRO SE SERVISNÍM BALÍČKEM NA 5 LET A VOLÁNÍM NA LINKU S KONTAKTOVÁNÍM DO 24 HODIN SERVISNÍM TECHNIKEM SPOLEČNOSTI DELL. PRVNÍ PROBLÉM NASTAL CCA. PO ČTYŘECH MĚSÍCÍCH. Z NIČEHO NIC ODEŠEL HDD. PŘIŠEL JSEM O NĚJAKÁ DATA. CCA PO DALŠÍCH DVOU MĚSÍCÍCH SE ZAČALO KOUŘIT Z LEVÉ STRANY PC A ODEŠLA SÍŤOVÁ KARTA S 3G PŘIPOJENÍM. JELO TO DVA ROKY A TEĎ ZNOVU. ZÁVADA HLÁŠENA NA LINKU VE ČTVRTEK 15. 05. 2014 RÁNO - ZASE VADNÝ DISK. TECHNIK DORAZIL V PÁTEK 16. 05. 2014 VE 14 HODIN VYMĚNIL KOMPLETNĚ CELOU DESKU, HDD A DALŠÍ KOMPONENTY. V SOBOTU SE POKOUŠÍM DOSTAT DO PC DATA ZE ZÁLOHY OPĚT NEFUNKČNÍ DISK. ČEKÁM DO PONDĚLÍ, TECHNIK DOJEL V ÚTERÝ 20. 05. 2014 PROVEDL VÝMĚNU DISKU A ODJEL. VE STŘEDU DATA NAHRÁNA A ZJIŠTĚNO ŽE NEJDE WIFI KARTA. 21. 05. 2014 OPĚT TECHNIK PROBLÉM ODSTRANĚN. BYL JSEM BEZ PC PŘES TÝDEN. DO DNEŠNÍHO DNE MI NEJDOU NĚKTERÉ DŮLEŽITÉ APLIKACE PRO MOJI PRÁCI. TOMU TEDY ŘÍKÁM OPRAVDU SERVIS. CO SE TÝČE TECHNIKA NEMÁM PROBLÉM. BYL TO STEJNÝ TECHNIK ZA CELOU DOBU REKLAMACÍ. SLUŠNÝ, VŠE V POHODĚ. ALE MŮJ DOTAZ ZNÍ - Z ČEHO SE TYTO SKVĚLÉ NOTEBOOKY MONTUJÍ - CO JE TO ZA DÍLY - CO JE TO ZA KVALITU. HRŮŮŮŮŮŮŮZA. A DELL JE V POHODĚ. BUĎTO JSEM ZNAČKA, NEBO SI NA NÍ JENOM HRAJU. PĚKNÝ VEČER VÉNA PS: UŽ OPĚT HUČÍ VĚTRÁK, ZÍTRA BUDU VOLAT NA LINKU. A TUTO ZÁVADU NIKDY PŘED TÍM NEDĚLAL........


15. Roman Z.# | 08.01.15, 14:57 | ja#akademik.cz

Se servisem Dell vesměs dobré zkušenosti, některé negativní komentáře fakt nechápu. Reklamoval jsem už desítky zařízení Dell a na 90% to bylo druhý den, max. ten další. Potvrzuji i výměny dílu ke konci záruky, což by nemuseli dělat.
Mám dokonce zkušenost ze světa, kde v USA to bylo bez problémů, ale např. v Belgii odmítali přijet druhý den a teprve při zdůraznění NBD a complete care (NTB za 80k cca v r. 2002) milostivě přijel druhý den nějaký pákistánec a desku vyměnil.


16. Pavlis# | 03.04.15, 16:56 | http://pavlis.cz | pavlis

Já naprostá nespokojenost. Dell jsem si koupila v prosinci a jeste v lednu jsem volala servis, ktery dorazil rychle a take rychle opravil, nicmene ja musela samozrejme cele znova instalovat a jelikoz nejsem az tak zdatna, tak jsem musela zase nekoho otravovat, takze ztrata casu pro me znacna. Oprava byla vymena harddisku. Po naistalovani potrebnych veci se pocitat opet po cca 2 tydnech znovu zacal rozbijet "nefungoval dotykovy displej, zpomaloval se az nakonec vubec na nic nereagoval". Takze opet volam servis, dorazil brzo, ze si pry vezme pc na tyden k nim a do tydne vrati opraveny. Kazdy tyden to produluzovali a nakonec po 4 tydnech vratili oprave, takze jsem musela znova instalovat cely pc, abych ho mohla pouzivat a ted cekam co bude dal.... Nikdy uz bych si tento pc neporizovala. Jsem pracovne zavisla na pc a kupovala jsem si novy proto, protoze stary (fungujici HP uz 6 let bez problemů) ale uz na nej neni mozne pripojit kabel na pripojeni kabelem a ja potrebuji pevne pripojeni pri pracovni komunikaci po skypu. Takze dell pro me zatim znamenal problemy casove, financni (ztrata zakazniků) a moje nervy .... :-) Preji vsem vice stesti s dell nez jsem mela ja.


17. Radek# | 18.02.16, 18:48 | klouda.radek#seznam.cz

S výrobky dell jsem léta nadmíru spokojen. Loni jsem koupil nové lenovo a po několika reklamacích a vrácených penězích jsem koupil opět spolehlivá výkoný dell. Ovšem ten servis je vážně katastrofa. Servis absolutně nefunguje (tím je u nás dell vyhlášený), nebo funguje jen v okolí Prahy. Když jsem se zmínil že jsem ze Znojma, operátor na rovinu řekl že neví kdy to bude a také nikdo nepřijel. Několikrát jsem psal i telefonoval a nic se nedělo. Je to již přibližně 4roky a nikdo mě dodnes nekontaktoval. Když je tedy servisní podpora a lidé v ní neschopní, nechal jsem to plavat. Moc mě to neomezovalo.
3 roky jsem nesměl nechat Inspiron17R SE 7720 přejít do spánku nebo hibernace, protože pak jsem jej rozchodil jen po tvrdém restartu s vyjmutím akumulátoru. Buď vypnout ůplně nebo jen vypnout dispej. Nyní nějakým zázrakem pracuje tak jak má. Přes to všechno jsem nezanevřel na tuto značku a minulý rok jsem zakoupil malý notebook Inspiron 3147 jako záložní přístroj, protože PC potřebuji ke komunikaci se zákazníky. Po dvou měsících od koupě notebooku Inspiron 3147 se mi postupně odlepili 3 gumové nožičky ze spodní části přístroje. Dnes tam je tedy pouze jedna. Od stolu je ošoupaná spodní část přístroje a štítek s výrobním číslem je nečitelný. Po několika měsících přijel servis na tento notebook, byla mi vyměněna klávesnice a technik mi sdělil že jsem měl nahlásit i ty odlepené nožičky. To jsem chtěl nahlásit, bohužel jsem k tomu nedostal možnost. Když jsem komunikoval s technickým střediskem, bylo mi sděleno, že mě bude technik kontaktovat a mám mu tedy sdělit co všechno potřebuji. Měl jsem mu tedy sdělit i ty odlepené nožičky. Operátor je s prominutím kokot. Technik mě kontaktoval několik hodin před jeho příjezdem. Nožičky sebou neměl protože o nich samozřejmě nevěděl. Mám se o nápravu přihlásit při příštím servisu s tím, že se bude měnit celý spodní díl. To bych bral, jenže nebude trvat dlouho, pc je spolehlivé, záruka projde a nožičky nikde. Proto jsem dnes kontaktoval techniky znovu a bylo mi to zamítnuto. Děkuji pěkně.


18. drumla# | 18.09.16, 21:37 | synuv.bratr#email.cz

Nevite, kde se da sehnat nahradni zakladni deska? Vymenit si to umim sam, nepotrebuju servis, ale potrebuju HW a ten DELL pry ve jmenu kvality naprimo neprodava.


19. Brozkeff# | 19.09.16, 11:32 | http://brozkeff.net | brozkeff#gmail.com

Dá se asi zkusit ebay apod., otázka jestli poštovné sem to trochu neprodraží ...

http://www.ebay.com/sch/Dell-Computer-Motherboards/1244/bn_641862/i.html


20. Libor# | 18.09.17, 17:39

bývávalo, dnes to neplatí
koupil jsem si DELL XPS 13 za 42 000 Kč s rozšířenou tříletou servisní podporou - prý servis u zákazníka do jednoho pracovního dne CHA CHA - koupil jsem si jej kvůli servisné podpoře - jiná značka v podobných parametrech by stála polovinu
nejdřív byste se museli dovolat na infolinku - dnes jsem to zkoušel několikrát - hudba vám hraje 30 minut a nic!!!! mimochodem, je to pevná linka - hovor platíte....

teď (17:20) jsem se dovolal po půlhodině čekání a bylo mi sděleno, že infolinka funguje pouze 8-16:30, takže si mám zavolat zítra

DELL NIKDY VÍCE!!!


Vložit nový komentář#

— Aby se komentář odeslal, políčka Jméno, Komentář a správná odpověď na antispamovou otázku musí být vyplněna!
— phpBB tagy ani jiné syntaxe tu nefungují, proto je nepoužívej – komentář jen bude plný balastu.